اصلاح ساختار تولید داخل ضروری‌تر از جذب سرمایه خارجی است

0

حمید حاج‌اسماعیلی  درباره وضعیت اشتغال در سال جاری گفت:تنها در صورتی تحرک در بازار ایجاد می‌شود که شوک‌های روانی و کارهای کارشناسی انجام شود.دولت از سال گذشته اقداماتی را در حوزه سیاست های پولی و مالی شروع کرده،اما بسیار کم است.
 
وی با بیان اینکه اگر دولت بازار را برای سرمایه گذاری آماده نکند،سرمایه ها به بازار کار و تولید نمی‌رود گفت:پول‌ها باید به سمت بازار کار وتولید برود. اینکه دولت نرخ سود را پایین آورده باعث می‌شود بخش زیادی از سپرده ها در بانک‌ها انباشته شده به بازار سرازیر شود. در صورتی دولت نتواند شرایط را در بازار کار فراهم کند، بدون شک این سرمایه ها به بازار کار و تولید نمی‌رود.
 
 حاج اسماعیلی با تأکید بر اینکه پول‌ها اگر به سمت سرمایه گذاری نرود به بازار دلالی و واسطه گری می‌رود گفت:دولت بایدعلاوه بر اصلاح سیاست‌های پولی و مالی، که یکی از آنها، پایین آوردن نرخ سود است، در پرداخت تسهیلات بازنگری کند. یعنی پرداخت به گونه ای باشد که بنگاه‌ها بتوانند تسهیلات دریافت کنند و همچنین نرخ سود تسهیلات پایین آید. متاسفانه نرخ سود تسهیلات هنوز پایین نیامده؛ این در حالی است که نرخ سود سپرده‌ها پایین آمده است.نرخ سود تسهیلات هنوز برای بنگاه‌های اقتصادی گران است.
 
وی با تأکید بر اجرای سیاست‌ها برای بهبود فضای کسب‌وکار افزود:دولت تصور می‌کند با سرمایه گذاری خارجی مشکل اشتغال برطرف می‌شود. این در حالی است که اگر این رویه ادامه دار باشد امسال رشد اشتغال نخواهیم داشت. در حال حاضر از بحث‌های کارشناسی فاصله گرفته‌ایم و به بحث‌های عامیانه ورود کرده‌ایم.
 
این فعال بازار کار بیان کرد:رمز توسعه بازار کارتعامل با دنیا است. بسنده کردن به یک اقتصاد کوچک کار خوبی نیست. اصلاح ساختار در تولید داخل ضروری تر از جذب سرمایه خارجی است. امنیتی که به دنبال اصلاح ساختاری در کشور در حوزه بازار کار ایجاد شود، زمینه‌ساز جذب سرمایه‌گذار خارجی خواهد بود؛ در غیر این صورت از رکود خارج نخواهیم شد.
 
فعال بازار کار درباره راه‌کارهای تحرک در بازار اشتغال 95 گفت: کاهش نرخ تسهیلات به بنگاه‌ها،اصلاح سیاست های پولی و مالی،  اصلاح ساختارهای قوانین کسب و کار و کاهش ریسک سرمایه گذاری در تولید برای تحرک در بازار اشتغال ضروری است.
 
حاج‌اسماعیلی گفت: اقتصاد خدماتی با مشکل مواجه است و رویه‌ها و نگرش دولت باید تغییر کند؛ به طوری که فضا برای فعالیت بخش خصوصی فراهم شود و ریسک سرمایه‌گذاری در تولید کاهش یابد.برای فروش کالاهای داخلی باید شرایط صادرات را فراهم کنیم.چرا که علاوه بر مشکل بیکاری سود ارزآوری هم دارد.

Leave A Reply