رونمایی از بسته جدید اشتغال/ ایجاد ۱۲۰ هزار شغل گردشگری

0

علی ربیعی امروز در نشست تخصصی توسعه اشتغال در صنعت گردشگری گفت: هدف‌گذاری ایجاد ۱۲۰ هزار شغل در ۲۰ رسته شغلی با دو اولویت گسترش «آی سی تی» در مناطق روستایی و گردشگری انجام شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهارداشت: در سال ۹۵ با مشارکت وزارت ارتباطات و فن آوری ارتباطات، وزارت بهداشت، سازمان میراث فرهنگی، صندوق توسعه ملی، صندوق کارآفرینی امید و سایر تامین کنندگان منابع مالی و وزارت کار ایجاد ۱۲۰ هزار شغل در حوزه های وابسته به صنعت گردشگری پیش بینی شده است.

ربیعی افزود: اولویت دولت درسال ۱۳۹۵ حفظ وضع اشتغال موجود و ایجاد اشتغال جدید برای متقاضیان است. به منظورتوسعه اشتغال در صنعت گردشگری و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شرکت های بزرگ را حمایت می کند. همچنین تقویت صنایع دستی، زنجیره کردن جذب توریسم سلامت (به دلیل قیمت مناسب و پزشکان متخصص در داخل کشور)، توریسم زیارتی، طبیعت گردی، باستان گردی، صنایع دستی و … از جمله اهداف توسعه اشتغال در صنعت گردشگری به شمار می رود.

وزیر کار تاکید کرد: خوشبختانه با فضای مثبت ایجاد شده در جامعه، نرخ مشارکت بالا رفته و با نگاه مثبت به این امر در نشست شورای عالی اشتغال موضوع اشتغال را از مسیرهای مختلف و با برنامه ریزی در حوزه های متعدد پیگیری خواهیم کرد.

وی ادامه داد: تاکید رئیس جمهور بر این است که جهت گیری بودجه های عمرانی دولت به سمت اشتغال باشد. از طرف دیگر ما با پدیده رشد بدون اشتغال مواجه هستیم که این موضوع تنها مختص ایران هم نیست و ابعاد بین المللی نیز دارد و در کشورهای در حال رکود اقتصادی نیز مشاهده می شود و زمانی که ما رشد را آغاز می کنیم با پدیده رشد بدون اشتغال نیز مواجه می شویم.

ربیعی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری جهت گیری های اشتغال را به سمت مشاغل خُرد و متوسط سوق دادیم. مطالعات نشان می دهد که بیشترین ایجاد اشتغال در کارگاه های زیر۱۰ نفر بوده و در مشاغلی نظیر «آی سی تی» و گردشگری که هدف‌گذاری کرده ایم، بیشترین جذب در کارگاه های زیر۵۰ نفر بوده است.

وزیر کار اضافه کرد: سرعت ایجاد شغل در بخش گردشگری دو ونیم برابر بیشتر از سایر حوزه ها است یعنی سرعت ایجاد شغل در این زمینه زیاد است. با مطالعات انجام شده به طور تقریبی در تمام دنیا از هر ۱۰ شغل یک شغل به طور مستقیم یا غیرمستقیم به صنعت گردشگری وابسته شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: برای بالا بردن سهم شغل وابسته به صنعت گردشگری در کشور تقسیم کاری انجام شده که براساس آن از طریق سازمان آموزش فنی و حرفه ای و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آموزش ها انجام خواهد شد و سازمان یونیدو نیز در این زمینه با ما همکاری خواهد داشت.

ربیعی از استان‌های سمنان، کرمانشاه و کردستان به عنوان مناطق پایلوت برای ارائه این آموزش‌ها نام برد و گفت: ۷۰ روستا در این زمینه انتخاب شده است. با مطالعات بین المللی انجام شده در سه ماهه اول سال ۹۵ به این نتیجه رسیده ایم که ما با پدیده نوعی توریسم جدید مواجه هستیم که برای آن ها تعبیر گردشگر «پست مدرن» را به کاربرده ام. افرادی که به جای هتل‌های چند ستاره به خانه های محلی و مناطق مراجعه و در آنها اسکان کرده اند.

وی اضافه کرد: ما برای هر دو نوع توریسم؛ مدرن و سنتی پیش بینی هایی انجام داده ایم. به طور مثال صندوق توسعه ملی برای مناطق گردشگری بزرگ و هتل های بزرگ وام های ارزان قیمت ریالی و ارزی در نظر گرفته است که جزء مصوبات هیات امنای صندوق توسعه ملی بود و برای بخش‌هایی که ما مد نظر داریم محله گرایی-توسعه محلی که توریسیم به عنوان بخشی از توسعه محلی به شمار می رود. صندوق کارآفرینی امید و برخی از بانک ها در این زمینه مامور شدند و در سال گذشته ۱۲۰۰ میلیاردتومان وام از طریق صندوق کارآفرینی امید در زمینه صنایع دستی پرداخت شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ایجاد فضای مطلوب بین المللی در خصوص کشورمان یکی دیگر از اموری است که نیازمند سرمایه گذاری دولت در این زمینه است که با مشارکت وزارت امورخارجه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این موضوع دنبال می شود. به عبارت دیگر به وعی فضای عمومی ایران را به گردشگران در دنیا معرفی کنیم، چرا که وقتی یک فردی تصمیم می گیرد که یکبار به ایران سفر کند ما باید درآن تصمیم قراربگیریم.

ربیعی افزود: همچنین قرار بر این شد که به جز شرکت هایی در سطح محلی، تعدادی از شرکت های بزرگ تقویت شوند تا این مناطق شناسایی شوند تا علاوه بر سه استان ذکر شده محله ها و مناطق روستایی بیشتری تحت آموزش های فنی و حرفه ای قرار بگیرند.

وی افزود: در این نشست سه استان پایلوت گفته شده که تحت آموزش قرار گرفتند امروز دستاوردهای خود را در این زمینه اعلام کردند. در مجموع با مشارکت وزارت بهداشت و سازمان میراث فرهنگی فعالیت هایی جدی در زمینه جذب توریسم مذهبی و سلامت در کشور انجام می شود. به این منظور چند بیمارستان برای توریسم سلامت در ایران که به ویژه ازکشورهای حاشیه خلیج فارس می آیند که در این زمینه به بخش خصوصی مجوز داده می شود؛ بنابراین یکی از مهم ترین کارهایمان زنجیره کردن توریسم سلامت به توریسم مذهبی، زیارتی و طبیعت گردی و باستان گردی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به برنامه ریزی هایی با مشارکت وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات برای ایجاد «آی تی» در روستاها نیز اشاره کرد و گفت: این امر به جذب توریسم در روستاها کمک شایانی می کند.

Leave A Reply