انتخاب چند استان برای اجرای اقتصاد مقاومتی به صورت پایلوت

0

محمد شریعتمداری ظهر امروز در جلسه توسعه وضعیت‌های سرمایه‌گذاری استان سمنان با بیان اینکه این جلسه به منظور تهیه مقدمات لازم برای انجام سفر رئیس جمهور به این استان ترتیب داده شده است، اظهار کرد: سال 95 با تدبیر رهبر انقلاب «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامیده شده است، بنابراین در این سال اقتصاد محور قرار گرفته است و ما باید از این فرصت برای پیشرفت کشور بهره ببریم.

وی با بیان اینکه سفر رئیس جمهور به سمنان فرصت مناسبی برای تحقق اقتصاد مقاومتی برای این استان است، افزود: در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به فعال سازی همه امکانات سرمایه‌ای، انسانی و علمی اشاره شده است و ما باید این امکانات را در استان سمنان فعال کنیم. در واقع این جلسه شروع فعالیت‌های اقتصاد مقاومتی برای استان سمنان است.

شریعتمداری با بیان اینکه تفاهم‌نامه خوبی میان استاندار سمنان و شرکت‌های صنعتی امضا شده که در سفر رئیس جمهور به این استان برآنها تاکید می‌شود، تصریح کرد: یکی از تدابیر تحقق اقتصاد مقاومتی، انتخاب چند استان به عنوان پایلوت است که در این برنامه چند استان اختیارات وسیعتری را پیدا می‌کنند و در صورت موفقیت این طرح در شش ماهه دوم تعداد این استان‌ها افزایش می‌یابد.

معاون اجرایی رئیس جمهور در بخش ابتدایی سخنان خود با اشاره به وقایع سال 94 گفت:‌ سال 94 یکی از سخت‌ترین سال‌ها برای دولت بود اما در این سال ما شاهد رفع بلیه تحریم‌ها و قطع نامه‌های ظالمانه بودیم تا آثار رفع این تحریم‌ها برای کسانی که نگاه منصفانه دارند پیدا شد و در آینده هم با صبوری بیشتر آثار بیشتری از رفع تحریم‌ها مشخص می‌شود.

وی هم‌چنین تاکید کرد:‌ قرار بود صدور نفت خام ایران در شرایط تحریم به صفر برسد و شاهرگ حیاتی کشور رفع شود و هر چند ما هم در آن شرایط اقدام متقابلی می کردیم اما همین که تحریم‌ها رفع شد فروش نفت خام هم آغاز شد و ما اکنون به مرز تولید حدود دو میلیون بشکه نفت در روز رسیدیم. این یکی از آثار رفع تحریم‌ها است هم‌چنین در شرایط تحریم محصولات پتروشیمی به امارات صادر می‌کردیم اما نمی توانستیم پول آن را دریافت کنیم. اکنون این مشکلات رفع شده و ممنوعیت ورود کالاهای مورد نیاز کارخانه ها هم برطرف شده.

شریعتمداری با بیان اینکه باید اهمیت این مسائل بیش از پیش روشن شود، افزود: البته ما از برجام رضایت صد در صدی نداریم و در مذاکرات طرف مقابل سعی می‌کرد خود را به صد و ما را به صفر برساند اما ما صفر را به هفتاد رساندیم و منافع خود را تامین کردیم. با این وجود برخی تصور می‌کنند برجام مقاله‌ای است که توسط جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است در حالی‌که برجام حاصل چند دور مذاکرات بوده است.

معاون اجرایی رئیس جمهور در پایان با اشاره به برگزاری انتخابات هفت اسفند 94 خاطر نشان کرد: ما در این انتخابات شاهد بلوغ سیاسی مردم و جناح‌های سیاسی بودیم و با این که برخی رد صلاحیت‌ها انجام شد اما همه آمدند و بر حضور در انتخابات تاکید کردند که نتیجه آن مشارکت گسترده مردم بود و مجلسی متخصص، مومن و متعهد و همراه با عقلانیت و تدبیر تشکیل شد که زمینه پیشرفت کشور را فراهم می‌کند.

Leave A Reply