ورود هزار طرح متوسط اقتصادی به چرخه تولید کشور در سال جاری

0

علی یزدانی امروز در جلسه کارگروه ایجاد رونق در بنگاه‌های کوچک و متوسط صنعتی و معدنی و طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی استانی اظهار کرد: امسال یک‌هزار طرح متوسط در استان‌های مختلف به چرخه تولید بر می‌گردد و این طرح‌ها به غیر از برنامه‌های معمولی است.

وی فعال کردن واحدهای متوسط مذکور را در قالب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های فرماندهی این ستاد عنوان کرد و افزود: 350 طرح مذکور به طور کامل متوقف است و 650 واحد زیر ظرفیت فعالیت می‌کند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه برای هر کدام از واحدهای متوسط به طور میانگین سه میلیارد تومان تسهیلات پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: طرح‌های دارای تا 50 نفر اشتغال واحدهای کوچک تلقی می‌شود و از 50 تا 150 نفر متوسط است، اما به دلیل اینکه برنامه‌ریزی مرکز آمار ایران بر مبنای 100 نفر اشتغال محاسبه می‌شود، اشتغال 50 تا 100 نفر را طرح‌های متوسط برشمردیم و 100 نفر به بالا طرح‌های بزرگ تلقی شده است.

یزدانی از راه‌اندازی دو هزار طرح بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی در سال 95 خبر داد و بیان کرد: به هر کدام از طرح‌ها دو میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می‌شود و در مجموع 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای طرح‌های مذکور پیش‌بینی شده است.

وی اشتغالزایی طرح‌های مذکور را 184 هزار و 500 نفر عنوان کرد و گفت: اشتغال مذکور به غیر از اشتغال ایجاد شده در طرح‌های موجود در حال احداث است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به طرح‌های فعال در داخل و خارج از شهرک‌های صنعتی، خاطرنشان کرد: اشتغال طرح‌هایی که به بهره‌برداری می‌رسد غیر از راه‌اندازی دو هزار واحد است.

یزدانی به توسعه خوشه‌های صنعتی در سال 95 اشاره کرد و یادآور شد: توسعه خوشه‌های صنعتی با تشکیل پیمانکاری‌های فرعی پیگیری می‌شود.

وی یکی از رسالت‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران را پیوند واحدهای کوچک با واحدهای متوسط و بزرگ خواند و اظهار کرد: تلاش می‌کنیم منابع مالی واحدهای کوچک از طریق خرید و فروش با واحدهای متوسط و بزرگ تامین شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، مطالعات امکان‌سنجی توسعه خوشه‌های کسب و کار را از جمله برنامه‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در سال 95 ذکر کرد و افزود: امسال تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی، شرکت‌های مدیریت صادرات و آموزش کارکنان واحدهای تولیدی پیش‌بینی شده است.

بنا بر گزارش روابط عمومی و بین الملل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران ، یزدانی با بیان اینکه 100 هزار آموزش کارکنان واحدهای تولیدی امسال در کشور انجام می‌شود، تصریح کرد: دوره‌های کارآفرینی، اصلاح خط، تامین مالی، بازار و… در آموزش به کارکنان واحدهای تولیدی پیش‌بینی شده است.

وی از برگزاری 115 دوره آموزشی با آموزش 3 هزار و 243 نفر در گیلان خبر داد و بیان کرد: آموزش‌ها محدود به واحدهای داخل شهرک‌های صنعتی نیست و شامل غیر از شهرک‌های صنعتی می‌شود.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به پرداخت تسهیلات به 294 واحد تولیدی در گیلان اشاره کرد و گفت: 59 طرح مذکور نیمه‌تمام است و در مجموع 353 واحد تولیدی شامل طرح مذکور می‌شود.

یزدانی با اشاره به پرداخت 470 میلیارد تومان تسهیلات برای راه‌اندازی واحدهای تولیدی در گیلان، خاطرنشان کرد: اگر کارگروه استانی بتواند با استفاده از قابلیت‌های داخل گیلان بیش از واحدهای مذکور را فعال کند، منعی وجود ندارد.

وی به پرداخت کمک‌های بلاعوض به واحدهای تولیدی براساس سیاست‌های «اس.ام.ای» اتحادیه اروپا اشاره کرد و یادآور شد: اگر در راستای حوزه‌های اعلام شده از طریق اتحادیه اروپا بتوان پروژه‌ای در استان تعریف کرد، استفاده از این قابلیت وجود دارد که از تسهیلات اتحادیه اروپا استفاده کنیم.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهر‌ک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه از دریافت کمک‌های اتحادیه اروپا در سال‌های گذشته محروم بودیم، اظهار کرد: امسال در لیست پرداخت تسهیلات اتحادیه اروپا قرار گرفتیم و این طرح‌ها بیشتر در حوزه‌های هایتک، «اس.ام.ای» و مباحث زیست‌محیطی است.

Leave A Reply