میوه ایران در بزرگترین فروشگاه زنجیره ای «روسیه»

0

به گزارش میزان، اکنون کیوی، سبزیجات تازه، کلم و کلم بروکلی از پر حجم ترین اقلام صادراتی ایران به روسیه به شمار می رود که افزون بر توزیع در بازارهای محلی، توسط فروشگاه های زنجیره ای بزرگ مانند اوشان که در بسیاری از شهرهای این کشور و دیگر کشورهای جهان نمایندگی دارد، عرضه می شود.
براساس برنامه ریزی های استاندارد شده، برای فروش میوه در فروشگاه های بزرگ پرچم کشور تولید کننده کنار محصول قرار می گیرد و اکنون اندک اندک پرچم جمهوری اسلامی ایران نیز در حال باز کردن جای خود بین پرچم های دیگر کشورهای صادر کننده سبزیجات و میوه به روسیه است.
روسیه به علت موقعیت جغرافیایی و سردسیری بسیاری از مناطق، بخش اصلی نیازهای جمعیت حدود 147 میلیون نفری خود را در این بخش از خارج حتی کشورهای بسیار دور دست تامین می کند که این مساله سبب افزایش قیمت ها می شود، اما با توجه به نزدیکی با ایران و وجود مسیرهای کوتاه ترکیبی آبی زمینی از خزر و همچنین هوایی، اقلام صادراتی ایران با بهای بسیار کمتری عرضه خواهد شد.
از سوی دیگر ایران و روسیه ماه گذشته در تهران قرارداد گذرگاه سبز گمرکی امضا کردند که بر اساس آن برای تامین نیازهای روزانه میوه و سبزیجات، لبنیات، گوشت سفید و آبزیان این کشور، ساده سازی مقررات گمرکی برای صادر کنندگان ایرانی اجرا خواهد کرد و مسکو در صدد است تا سه ماه دیگر این توافق مهم را اجرا کند.
از سوی دیگر در سفر اخیر هیات استانی البرز به سرپرستی سید حمید طهایی استاندار این استان با هیات بازرگانی و صنعتی روسی در مسکو، توافق اولیه در باره صادرات روزانه هوایی سبزیجات و میوه از فرودگاه باری پیام کرج به پایتخت روسیه توافق شد و براساس برنامه ریزی اعلام شده، ادامه مذاکرات دو هیات در ایران پیگیری خواهد شد.
همچنین اجرای قراردادها و توافق های بازرگانی بین دو کشور سبب افزایش صادرات خشکبار به روسیه شده است که با توجه به عضویت این کشور در جامعه همسود و اتحادیه اقتصادی اورآسیا، بازار مصرف گسترده ای پیش روی تولید کنندگان ایرانی قرار گرفته است.
همزمان اتحادیه اقتصادی اورآسیا تعرفه واردات هشت قلم محصولات پر مصرف از ایران شامل پسته، مغز پسته، گل کلم، کلم بروکلی، خرما، کشمش سیاه، بی هسته و سلطانی و دیگر اقلام کشمش ها را صفر اعلام کرده که اجرایی شدن آن افزون بر تامین بخشی از نیاز بازار مصرف روسیه، می تواند زمینه ورود این اقلام را به بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان دیگر کشورهای عضو این اتحادیه فراهم کند.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا با جمعیتی بیش از 180 میلیون نفر دربرگیرنده پنج کشور است که بیش از 20 میلیون کیلومتر مربع مساحت دارند و تولید ناخالص داخلی این کشورها فراتر از چهار تریلیون دلار در سال بر آورد می شود.
با توجه به برنامه ریزی های گسترده ایران و روسیه در این بخش و همچنین توافق اولیه امضای قرارداد تجارت آزاد بین تهران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا که نخستین دور مذاکرات آن هفته گذشته با موفقیت پایان یافت، افزایش سریع ارزش روابط بازرگانی بویژه با روسیه پیش بینی می شود.
ایران و روسیه افزون بر برنامه ریزی کلان برای افزایش ارزش روابط تجاری بین دو کشور، همکاری های بیشتر اقتصادی بین استانی را نیز در نقشه راه توسعه مناسبات گنجانده اند تا براساس آن حجم روابط تجاری از سالانه دو میلیار دلار کنونی در آینده ای نزدیک به 10 میلیارد دلار افزایش یابد.

Leave A Reply