تشکیل سه کنسرسیوم صادراتی در خوشه فرش استان فارس

0

به نقل از روابط عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس، غلامرضا سلیمانی، معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، در این مراسم گرامیداشت روز صنایع کوچک با اشاره به اهمیت فعالیت خوشه‌های صنعتی در تقویت و حمایت از صنایع کوچک و تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: در حال حاضر در سطح کشور مراحل توسعه  65 خوشه صنعتی به پایان رسیده یا مراحل پایانی توسعه یافتگی خود را طی می‌کند.
 سلیمانی راه‌اندازی کنسرسیوم‌های صادراتی برای خوشه‌های صنعتی را از برنامه‌های مهم این سازمان اعلام کرد و گفت: سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی در این بخش حمایتهای لازم را انجام خواهد داد.
 وی با تاکید بر اهمیت حمایت از فعالیت‌های گروهی و کنسرسیوم‌ها افزود: حمایت سازمان صنایع کوچک از خوشه ها و کنسرسیوم ها بر اساس نیازسنجی آموزشی، تامین مالی، فن‌آوری، بازاریابی و تامین زنجیره ارزش و خرید مشترک است.
 معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار داشت: عامل توسعه خوشه فرش فارس به‌ عنوان عامل توسعه برتر خوشه‌های کسب ‌و کار کشور در سال 95 انتخاب شد.
 سلیمانی همچنین از  امضای تفاهم‌نامه میان مرکز ملی فرش و صندوق کارآفرینی امید برای ارائه  تسهیلات ارزان قیمت به خریداران فرش دستباف ایرانی با نرخ سود چهار درصد خبر داد و گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه در مرحله اول تسهیلات  فروش اقساطی فرش به کارمندان دولت تعلق خواهد گرفت و آنها می‌توانند با دریافت این وام فرش دستباف خریداری کنند.
 وی افزود: الان در برخی استان‌ها این طرح آغاز شده و در فارس نیز باید پیگیری شود تا این تسهیلات پرداخت شود.
 مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس نیز  با بیان اینکه خوشه‌های صنعتی، ایجادی نیست بلکه توسعه‌ای است و فرش دستباف به‌ عنوان یک سیستم اقتصادی اجتماعی از گذشته وجود داشته اما نیاز به توسعه دارد، تصریح کرد: کار خوشه یک کار تیمی است و تیم توسعه خوشه فرش دستباف فارس در سال اول فعالیت خود موفق به اخذ رتبه برتر شد که این امر در سال‌های گذشته کم‌سابقه بلکه بی‌سابقه بوده است.
 شاهپور قنبری با اشاره به فعالیت یک ساله خوشه فرش فرش استان فارس گفت: با توجه به وجود 180 هزار بافنده فرش  و نیز 31 اتحادیه صنفی در سراسر استان، فعالیت این خوشه با حمایت‌های شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس در حال انجام است.
 وی  افزود: با ایجاد مرکز تحقیق، توسعه و تولید  فرش و گبه  ارگانیک و مرکز احیا و مستندسازی نقوش در خوشه فرش فارس در قالب این خوشه شاهد تحول‌های مناسبی در زمینه فرش دست بافت خواهیم بود.
 قنبری گفت: استان فارس از قطب‌های مهم فرش دستباف کشور است و از نظر وزنی عنوان نخست صادرات فرش را به خود اختصاص داده است.
تشکیل سه کنسرسیوم صادراتی در خوشه فرش استان فارس
محمد امین، عامل توسعه خوشه فرش استان فارس و دبیر خوشه‌های فرش کشور، نیز از تشکیل سه کنسرسیوم صادراتی در خوشه فرش فارس خبر داد و گفت: این کنسرسیوم‌ها در سه بخش صادرکنندگان پیشرفته، صادرکنندگان در حال توسعه و متوسط و نیز کنسرسیوم فرش فیروزآباد به عنوان مهم‌ترین قطب تولید فرش فارس ایجاد شده است.
 امین با اشاره به فعالیت 14خوشه فرش درکشور و تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی فرش در این خوشه‌ها گفت: مدیریت کنسرسیوم های صادراتی خوشه‌های فرش کشور نیز به خوشه فرش استان فارس محول شده است.
 وی با تقدیر از  تلاش‌های مهدی جمال‌زاده و فاطمه رجبی به عنوان همکاران خود گفت: پروژه توسعه خوشه‌ای یک کار گروهی است که موفقیت در آن بدون تشریک مساعی و کار تیمی میسر نمی‌شود.
 براساس این گزارش با توجه به اینکه خوشه فرش استان فارس در میان خوشه‌های کشور در بخش‌های  عملکرد و کیفیت اجرا و فعالیت‌ها عملکرد خوبی را داشته است مسئولیت دبیرخانه خوشه‌های فرش کشور نیز به استان فارس محول شده است.

Leave A Reply