ایجاد 360 هزار شغل با رشد 45 برابری سرانه پوشاک

0

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اکنون سرانه مصرف پوشاک کشور فقط 89 سنت است که اگر بتوانیم مطابق برنامه ریزی ها آن را به 40 دلار افزایش دهیم، 360 هزار شغل جدید ایجاد می شود.
ایران اکونومیست – ایجاد 360 هزار شغل با رشد 45 برابری سرانه پوشاک
به گزارش ایران اکونومیست؛ «صادق نجفی» عصر سه شنبه در نشست شورای راهبری طرح پوشاک که در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، در پاسخ به خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: سرانه مصرف سالیانه پوشاک در چین 80 دلار و ترکیه 140 دلار است؛ بنابراین ایران فاصله بسیاری با آنها دارد.

نجفی افزود: طرح پوشاک یکی از طرح های 9 گانه هماهنگ شده بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه کشور است که در پنج استان و 20 روستا از هر استان اجرا می شود.

به گفته وی، طرح پوشاک با مدیریت ملی و مشاوره، نظارت و کنترل انجمن پوشاک ایران و حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال اجراست.

تاکنون در هر استان یکصد میلیارد ریال یارانه به صورت بلاعوض تخصیص داده و بخشی از این اعتبار به بانک کشاورزی به عنوان بانک عامل تحویل شده است.

«دیروز شرکت پشتیبان مرکزی طرح با عنوان شرکت توسعه کارآفرینی پوشاک ایرانیان تاسیس و روستاهای محل اجرا نیز مشخص شد. بخشی از یارانه نیز به صورت نقدی و بخشی دیگر با اسناد خزانه از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی و سازمان برنامه و بودجه داده می شود و صندوق سرمایه گذاری صنایع کوچک نیز هر شرکت تابع را تا سقف 30 میلیارد ریال ضمانت می کند».

وی بیان داشت: در روزهای آینده، عملیات اجرایی نخستین شرکت مربوط به این طرح در استان کرمانشاه آغاز می شود.
 
** ایجاد برند بین المللی با تولید کیفی در چهار سال آینده
نجفی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره برنامه ریزی برای تحریک بخش تقاضا اعلام کرد: اگر محصولات تولید شده از این طرح دارای کیفیت و طراحی مناسب بوده و با قیمت رقابتی عرضه شوند، به راحتی به بازارهای هدف راه می یابند.

نجفی خاطرنشان کرد: با جلوگیری از ورود کالای مشابه قاچاق، این طرح می تواند سهم و نقش خود را در تامین پوشاک کشور به درستی ایفا کند و در نظر داریم مشابه همین طرح را برای صنعت چرم کشور پیاده کنیم.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور ادامه داد: ارزش افزوده بالا، برخورداری از مزیت نسبی و سهم بالا از اشتغال، دلایل عمده اجرای این طرح از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت است که با هدف تولید پوشاک ارزان، رقابتی و کیفی و عرضه آنها در فروشگاه های برند و وابسته ایجاد می شوند.

وی ابراز امیدواری کرد با اجرای این طرح در مدت چهار سال بتوان یک برند بین المللی ایجاد کرد.
 
** 12 استان کمتر توسعه یافته داریم
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست گفت: بر مبنای شاخص های سازمان برنامه و بودجه، 12 استان جزو مناطق کمتر توسعه یافته است که به دستور وزیر برنامه های ویژه ای برای رفع محرومیت آنها در نظر گرفته شده است.

«رضا رحمانی» بیان داشت: این طرح در پنج استان کشور عملیاتی شده و سال آینده در هفت استان دیگر اجرا می شود.

رحمانی ادامه داد: در شرایط تحریم های اقتصادی، مهمترین کاری که می توان در اقتصاد کشور انجام داد تکیه بر صنایع پوشاک است، زیرا تامین پوشاک بیش از 80 میلیون ایرانی کار کوچکی نیست.
 
** داخلی سازی 400 میلیون دلاری صنعت پوشاک
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: امسال داخلی سازی 400 میلیون دلار از صنعت پوشاک در برنامه است.

طرح پوشاک در پنج استان اردبیل، چهارمحل و بختیاری، کرمانشاه، گیلان و همدان اجرا می شود.
شرکت متناظر پشتیبان مرکزی آنها به نام شرکت توسعه کارآفرینی پوشاک ایرانیان تاسیس شده و مبالغ مربوط به هر استان نیز تخصیص یافته است.

به گفته مسوولان، در این طرح از شرکت اسپانیایی «زارا» الگوبرداری شده است. کارگاه های روستایی نیز با مشارکت یک شرکت بنام ایرانی طراحی می شود.

ساماندهی واردات و صادرات و حمایت از خودکفایی در تولید کالاها از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد.

پس از آن، سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت. سال 1396 نیز «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی شعار سال 1397 را «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردند.

Leave A Reply