در صورتی که بنگاه‌های کوچک به‌صورت خوشه‌ای عمل کنند، می‌توانند در جایگاه بنگاه‌های بزرگ نیز نقش‌ آفرین باشند

0

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس شوراي اسلامي با اشاره به نقش بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط (SME) در توسعه اقتصاد گفت: اشتغالزایی در بنگاه‌های کوچک نسبت به بنگاه‌های بزرگ به سرمایه‌گذاری کمتری نیاز دارد. از سوی دیگر، در صورتی که بنگاه‌های کوچک به‌صورت خوشه‌ای عمل کنند، می‌توانند در جایگاه بنگاه‌های بزرگ نیز نقش‌ آفرینی کنند.

به گزارش روابط عمومي ايزپيو، حمیدرضا فولادگر در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت افزود: در صورتی که بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط در شهرک‌های صنعتي مستقر شوند، می‌توانند نقش زنجیره‌ای خود را در تأمین نیازهای صنایع بزرگ به‌خوبی ایفا کنند.

وی با بیان این‌که برای حمایت از بنگاه‌های اقتصادی کوچک، قوانین خاصی مانند ایجاد صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک تصویب شد، خاطرنشان کرد: در شرایط اقتصادی نامناسب کشور، بیشترین آسیب متوجه صنایع کوچک و متوسط می‌شود. به‌طور مثال، نرخ تسهیلات، افزایش هزینه مواد اولیه، استفاده از منابع ارزی و … بیشترین آسیب را برای بنگاه‌های اقتصادی کوچک ایجاد می‌کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي با بیان این‌که بنگاه‌های اقتصادی کوچک با مشکل تأمین مالی روبه‌رو هستند، ادامه داد: پرداخت تسهیلات یکی از راهکارهای جلوگیری از تعطیلی این بنگاه‌ها و در نتیجه جلوگیری از بیکاری کارگران است. همچنین می‌توان از طریق منابع بازار سرمایه، شرکت‌های تأمین مالی، نهادهای مالی بورس و خوشه‌ای عمل کردن بنگاه‌های اقتصادی کوچک، این بنگاه‌ها را از ورشکستگی نجات داد.

فولادگر با اشاره به ضرورت همکاری وزارت صمت و بانک مرکزی برای حمایت از بنگاه‌های کوچک اظهار کرد: پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی کوچک باید اولویت این نهادها باشد؛ چرا که در شرایط بحران و تحریم، بنگاه‌های اقتصادی کوچک آسیب بسیاری می‌بینند.

وي یادآور شد: حل مشکل بنگاه‌های کوچک اقتصادی یکی از دغدغه‌های کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملي و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی است. به همین منظور، جلسات بسیاری با مديران سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، هیأت مدیره شركت‌هاي خدماتي شهرک‌های صنعتی استان‌ها و واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی برگزار شده است. در هفته آینده نیز نشستي به منظور رفع مشکلات این بنگاه‌ها در کمیسیون ویژه برگزار خواهد شد.

Leave A Reply