شکست عمودی راهکار اداره ابر وزارتخانه ها

0

وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت ضمن پاسخ به انتقاد منتقدان که می گویند: «وزارت صمت به ابر وزارتخانه تبدیل شده است»، گفت: راهکار اداره ابر وزارتخانه ها شکست عمودی است نه افقی!

مهدی غضنفری در گفتگو با رادیو اقتصاددر خصوص تفکیک وزارت صمت به دو وزاتخانه مجزا افزود: وجود شرایط ادغامی در وضعیت تحریمی کمک می کند که یک وزیر بتواند تصمیمات به فوریت اتخاذ و زودتر کار مردم را به سامان برساند اما در حالت تفکیکی انجام هماهنگی بین دستگاه ها بسیار زمان بر است.

وی همچنین اظهارداشت: وقتی تعداد وزارتخانه ها زیاد باشد رد یابی مسیر فرآینده ها خیلی سخت و همینطور پاسخگویی و مسئولیت پذیری به حداقل خواهد رسید و در نهایت زمان تصمیم گیرها به تاخیر می افتد.

وزیر اسبق وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بدون شک به تاخیر افتادن تصمیمات برای مردم و فعالان بخش خصوصی هزینه ایجاد می کند.

وی در ادامه افزود: طولانی شدن مدت زمان تصمیم گیری ها و ایجاد هزینه باعث افت کارایی، بهره وری و غیره در سیستم می شود.

غضنفری بیان داشت: شاید برای شرایط غیر تحریمی چنین پیشنهادی می توانست مطرح باشد اما در شرایط سخت تحریمی یک وزارتخانه ادغامی و مقتدر می تواند خیلی بهتر در بحث تنظیم بازار، پایش تولید، عرضه و غیره نقش ایفا کند.

وی گفت: متاسفانه مشکلاتی که وجود دارد اینکه دولت می گوید: «وزارت صنعت، معدن و تجارت به یک ابر وزارتخانه تبدیل شده و یک وزیر نمی تواند چنین وزارتخانه ای را اداره کند.»

وزیر اسبق وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن پاسخ به انتقاد منتقدان افزود: راهکار اداره ابر وزارتخانه ها شکست عمودی است یعنی وزیر زیر مجموعه خود را ارکان بگذارد نه شکست افقی یعنی به چند وزارتخانه تقسیم شود.

وی یادآورشد: وقتی تعداد وزارتخانه ها زیاد باشد تعاملات بین وزارتخانه ای خیلی زیاد و مرتبط چالش ایجاد می شود که در این صورت نیازمند هماهنگی است چون مقامات ارشد کشور مانند رئیس جمهور و معاون اول زمان کافی ندارند مرتبط با این وزارتخانه های خرد جلسه بگذارند بنابراین تصمیمات به فوریت اخذ نخواهد شد و به تبع کار مردم و فعالان اقتصادی با گره مواجه می شود.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۱۹ به مدت ۵۵ دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حمید رضا کجوری و مهدی شیار» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف ۹۸ مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

Leave A Reply