شهرک‌های صنعتی ایران بیش از سه میلیارد دلار کالا صادر کردند

0

محمد علی عزیزمحمدی روز شنبه در نشست معاونان برنامه ریزی شرکت شهرک‌ های صنعتی کشور در مشهد افزود: پارسال 2 هزار و 357 واحد تولیدی جدید در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور ایجاد و برای 39 هزار نفر شغل ایجاد شد.
وی اظهار داشت: با راه اندازی این واحدها 98 درصد از اهداف این سازمان برای رونق تولید در سال گذشته محقق شد.
وی گفت: در سال گذشته 16 هزار میلیارد ریال برای ایجاد، توسعه و پروژه های زیرساختی در شهرک‌ ها و نواحی صنعتی هزینه شد.
عزیزمحمدی افزود: هم اکنون 811 شهرک و ناحیه صنعتی فعال در کشور وجود دارد که 9 واحد از آنها مناطق ویژه اقتصادی هستند و تمام زیرساخت ها در آنها برای صاحبان صنعت فراهم است.
وی اظهار داشت: واحدهای صنعتی و تولیدی در شهرک‌ ها و نواحی صنعتی رشد مطلوبی داشته اند و هم اکنون افزون بر 43 هزار واحد با اشتغالزایی برای 885 هزار نفر مشغول فعالیت هستند.
وی گفت: با توجه به جذابیت ها و مزایای استقرار در شهرک ‌ها و نواحی صنعتی، متقاضیان استقبال مطلوبی در سال گذشته داشتند و تعداد قرارداد و مساحت واگذاری زمین به متقاضیان در شهرکها و نواحی صنعتی طی سال گذشته هریک 62 درصد نسبت به سال 96 افزایش داشت.
عزیزمحمدی افزود: یکی از برنامه های اصلی واحدهای صنعتی و تولیدی، باید تولید محصول صادراتی باشد و از نقشه راه و راهکارهایی که با هدف توسعه صادرات ترسیم و برنامه ریزی شده استفاده کنند تا از قابلیت های ویژه اقتصادی کشور در جهت صادرات به کشورهای هدف بهره ببرند.
وی اظهار داشت: رونق تولید باید سرلوحه تمام معاونان برنامه ریزی شرکت های استانی باشد و شاخص های اختصاصی و عملیاتی با محوریت رونق تولید شکل گیرد.
وی گفت: هدف اصلی این سازمان فراهم کردن زمینه تولید، اشتغال و ارزش افزوده برای صنعتگران است به همین علت هزینه برای خرید زمین در شهرکها و نواحی صنعتی از متقاضیان سرمایه گذاری گرفته نمی شود و فقط حق انتفاع از آنان دریافت می گردد.
معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک ‌های صنعتی ایران با اشاره به سیل اخیر و بروز خساراتی به تاسیسات صنعتی شهرکها افزود: با تمهیداتی که در شهرک ‌ها و نواحی صنعتی فراهم شد، آسیب های ناشی از سیل به حداقل رسید و گرچه مشکلاتی در برخی مناطق مانند شهرک صنعتی آق قلا به وجود آمد ولی تلاش بر آن بود تا صنعتگران به تولید و اشتغال خود ادامه دهند.
وی اظهار داشت: تمام برنامه ها و اولویت های اجرایی در شهرک‌ ها و نواحی صنعتی کشور رصد می شود تا صنعتگران و متقاضیان سرمایه گذاری بدون کوچکترین دغدغه واحد صنعتی خود را ایجاد کنند و در این زمینه هیچ کوتاهی قابل پذیرش نیست.

Leave A Reply