حمایت از کسب و کارهای کوچک در مقابل آثار و تبعات شیوع بيماري کرونا

0

شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه با حضور سران و معاونان قوا و نیز رؤسای کمیسیون‌های ذیربط مجلس شوراي اسلامي روز سه‌شنبه در دفتر رئیس جمهوری تشکیل شد.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، در این نشست آخرین تحولات اقتصادی و نیز بودجه مورد بررسی قرار گرفت و رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی را از وضعیت تحقق منابع و مصارف پیش‌بینی شده بودجه 1398 و اقدامات لازم در ماه پایانی سال درخصوص مصارف ضروری به شورای عالی ارائه نمود.
 
بنا بر این گزارش، به علت وقوع سیل گسترده فروردین در بخش‌های زیادی از کشور و همچنین حوادث طبیعی و غیرمترقبه دیگر در سال جاری، الزامات تخصیص‌های مقتضی صورت پذیرفته و در عین حال نیز پروژه‌های اساسی زیربنایی با قوت دنبال شده است.
 
شورا پس از بحث و بررسی به منظور فراهم شدن امکان پرداخت حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت و سایر پرداخت‌های اجتناب‌ ناپذیر، تصمیمات لازم را به منظور تأمین منابع مورد نیاز برای مصارف فوق اتخاذ نمود.
 
در ادامه رئیس کل بانک مرکزی گزارشی را از عملکرد مصوبات شورا درخصوص مدیریت بازار ارز ارائه نمود و پس از بحث و بررسی، شورای عالی مصوبات پیشینی در جهت ایجاد تعادل در بازار ارز، حمایت و تشویق از صادرات کالا و خدمات فنی مهندسی را مورد تأکید قرار داد.
 
همچنین رئیس کل بانک مرکزی گزارشی از عملکرد مصوبات شورای عالی درخصوص اصلاح نظام بانکی ارائه نمود.‌ شورای عالی نیز تداوم سیاست‌ها و اقدامات درخصوص تقویت نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و مبارزه با پولشویی را خواستار شد.
 
در بخش دیگری از نشست، آثار و تبعات شیوع بیماری کرونا بر بخش‌های مختلف اقتصادی ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پیشنهادهای دولت برای حمایت از واحدهای تولیدی و خدماتی که به سبب اقدامات احتیاطی و عمل به توصیه‌های پیشگیرانه، بخشی از درآمد خود را از دست می‌دهند، مطرح شد.

به منظور حمایت از کسب و کارهای کوچک و شاغلین این بخش‌ها تا زمان برگشت به شرایط عادی، مهلت‌های قانونی لازم در زمینه‌های مالیاتی، گمرکی و بانکی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

Leave A Reply