ترکیه بازار پتروشیمی ایران در عراق را تصاحب کرد

0

ترکیه سال گذشته پس از آنکه تعرفه واردات برخی از محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری از ایران را افزایش داد حالا رویای حضور در بازار پتروشیمی و صنایع تکمیلی پتروشیمی در عراق و اقلیم کردستان این کشور را در سر دارد.

بر این اساس به دنبال توافق تعرفه ای ایران و ترکیه و واردات گسترده انواع محصولات نهایی پلیمری و پتروشیمی به ایران، ترک‌ها کریدور جدید صادرات محصولات نهایی پتروشیمی و پلیمری به بازار عراق را در دستور کار قرار داده اند.

تغییر نظام تعرفه‌ای بین ایران و ترکیه با واکنش وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم مواجه شد و مسئولان نفتی تاکید می کنند: با ادامه این روند همزمان با واردات گسترده کالاهای نهایی پتروشیمیایی از ترکیه به داخل کشور بازار محصولات نهایی پتروشیمی و پلیمری ایران در عراق و اقلیم کردستان عراق هم از دست می رود.

رضا محتشمی پور در تشریح آخرین وضعیت صادرات و واردات محصولات نهای پلیمری ایران به عراق و ترکیه، گفت: روند تولید محصولات نهایی پلیمری و پتروشیمی در ۳ ماه نخست سال جاری از سوی مجتمع‌های تولیدی در بخش بالادستی پتروشیمی مطلوب بوده اما در صنایع تکمیلی پتروشیمی به دلایل گوناگون تولید رضایت بخش ارزیابی نمی‌شود.

رئیس دفتر توسعه صنایع پائین دستی پتروشیمی با اعلام اینکه واردات از ترکیه پس از ابلاغ مصوبه تعرفه ترجیحی که از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت افزایش یافته است، تصریح کرد: کاهش تولید در واحدهای پایین دستی و به تبع آن کاهش شدید تقاضای محصولات پتروشیمی را به همراه داشته است که به هیچ عنوان مطلوب نیست.

این مقام مسئول با اشاره به ایجاد کریدور صادراتی برای صادرات محصولات پتروشیمی ترکیه به عراق نیز سبب کاهش صادرات ایران به این کشور شده است، اظهار داشت: در حال حاضر ترکها در حال گرفتن بازارهای ایران در عراق به ویژه در اقلیم کردستان عراق هستند و روند صادرات محصولات صنایع پائین دستی پتروشیمی ایران به عراق کاهش محسوسی یافته است.

وی افزود: روند کاهشی قیمت نفت موجب رقابت شدید عرضه کنندگان محصولات پتروشیمیایی در بازارهای هدف صادراتی شده اما این رقابت در بازار ایران وجود ندارد.

محتشمی پور با یادآوری اینکه قیمت تمام شده محصولات تولیدی پتروشیمی ایران پس از افت شدید قیمت نفت گران تر از محصولات رقیب آنها در بازارهای خارجی شده است، خاطرنشان کرد: این موجب افت صادرات و به تبع آن افت تولید در صنایع تکمیلی پتروشیمی ایران شده است.

Leave A Reply