ندیمی: در دوران پساتحریم دچار هول واردات نشویم

0

ایرج ندیمی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: چند نوع برخورد با سرمایه متصور است. عده‌ای ممکن است سرمایه را از بین ببرند و عده‌ای دیگر برای آن زمان محدودی در نظر می‌گیرند و آن را تبدیل به کالای مصرفی می‌کنند اما برخی هم ممکن است سرمایه را در چرخه و گردش اقتصادی ببرند.

وی افزود:‌ 30 میلیارد دلار اموال بلوکه شده ایران که بعد از انجام توافق آزاد می‌شود مبلغی است که می‌توان آن را تبدیل به حقوق و دستمزد کرد یا اینکه با آن کارخانه تاسیس کرد، اشتغال ایجاد کرد، محصول تولید کرد، واردات را کم کرد و احتمال صادرات و کاهش قیمت محصول را افزایش داد. طبیعی است اگر رویکرد ما در جذب سرمایه به کارهایی که پایداری دارند و افزایشی دارند و بحران زدایی دارند باشد، بهتر خواهد بود چرا که در این صورت بازگشت سرمایه را خواهیم داشت.

این عضو اقتصادی مجلس ادامه داد: اگر رویکرد ما مصرفی باشد، بازگشت ندارد. در حالی که اگر رویکرد ما به سمت تولید باشد اشتغال و صادرات نیز در آن تعریف خواهد شد.

ندیمی یادآور شد: ما به دولت می‌گوییم در دوران پساتحریم باید با رویکرد اقتصاد مقاومتی، تکنولوژی به جای محصول، افزایش ظرفیت کارخانجات فعلی تا بالای 50 درصد، حفظ و افزایش اشتغال عمل کند. اگر این طور باشد ما برنده هستیم وگرنه 30 میلیارد دلار هم مثل چند صد میلیارد دلار از بین خواهد رفت.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس درباره اقبال کشورهای غربی به حضور در بازار ایران نیز گفت:‌ باید قبول کنیم که صنعت ما غربی است و کشورهای اروپای غربی مثل آلمان و فرانسه در صنعت ما حضور دارند. همچنین با توجه به اهداف و ایدئولوژی که داریم نباید اسلام، منطقه و همسایگان را هم فراموش کنیم.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: نکته مهم این است که نباید دچار هول واردات شویم و یکطرفه عمل کنیم بلکه باید بین صادرات و واردات و ترجیحا صادرات محصول به جای کالای خام تراز برقرار کنیم. زیرا اگر این تراز به وجود بیاید ما برنده خواهیم بود در حالیکه اگر صرفا غربی ها بازار ما را بگیرند گویی ما را چپاول می‌کنند.

ندیمی در پایان با بیان اینکه باید از اقبال کشورهای غربی به بازار ایران استقبال کرد در عین حال گفت که باید حضور کشورهای خارجی در ایران به شکل مدیریت شده و با رویکرد حفظ منافع کشور باشد.

Leave A Reply