صادرات و واردات همچنان کاهشی / تراز بازرگانی مثبت ادامه‌ دارد

0

 به گزارش خبرنگار ایسنا، در پنج ماهه نخست امسال صادرات ایران کمتر از 39 هزار تن بوده است که ارزش آن به حدود 17 میلیارد دلار می‌رسد.

 براین اساس میزان صادرات طی پنج ماهه نخست امسال به لحاظ وزنی بیش از هفت درصد و از نظر ارزشی کمتر از 16 درصد کاهش داشته است. این آمار نشان می دهد که همچنان اقلام عمده صادراتی ایران شامل محصولات پتروشیمی و گازی می‌شود.

 براین اساس طی این مدت به ترتیب گازهای نفتی، پروپان مایع شده، قیر نفت، پلی‌اتیلن گرید، بوتان مایع شده، محصولات آهن یا فولاد، اوره، متانول، روغن‌های سبک و محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد غیرممزوج، 10 قلم عمده واردات را تشکیل می‌دهد.

 بر اساس آمار گمرک میزان واردات طی پنج ماهه کمتر از 14 میلیون تن واردات انجام شده است که ارزش آن به کمتر از 17 میلیارد دلار می‌رسد. براین اساس واردات در پنج ماه ابتدایی امسال نسبت به سال گذشته به لحاظ وزنی کمتر از 16 درصد و به لحاظ ارزشی کمتر از 20 درصد کاهش یافته است.

 اقلام عمده وارداتی در این مدت همچون ماه‌های گذشته شامل مواد غذایی از جمله ذرت دامی، برنج، کنجاله سویا، لوبیای سویا و دانه گندم می‌شود.

 پس از آن بیشترین واردات مربوط به ماشین‌آلات از جمله قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل، ماشین‌ها و دستگاه‌های بهم فشردن و …، ماژول نمایشگر، مکمل‌های دارویی و وسائل نقلیه می‌شود. 

Leave A Reply