۱۴۸۵ واحد صنعتی راکد در کشور احیاء شدند

0

علی رسولیان روز پنج شنبه در حاشیه بازدید از سه واحد توليدي در شهرک صنعتی کاویان شهرستان فریمان استان خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: طی بررسی‌های انجام گرفته، ۵۶ درصد واحدهای تولیدی راکد کشور در سال گذشته مشکل تأمین مالی و سرمایه در گردش داشتند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته با محوریت سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران و بهره گیری از ۵۰۰ مشاور، يك هزار و ۴۸۵ واحد تولیدی راکد و تعطیل در کشور به چرخه تولید بازگشتند.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، علی رسولیان روز پنج شنبه در حاشیه بازدید از سه واحد توليدي در شهرک صنعتی کاویان شهرستان فریمان استان خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: طی بررسی‌های انجام گرفته، ۵۶ درصد واحدهای تولیدی راکد کشور در سال گذشته مشکل تأمین مالی و سرمایه در گردش داشتند.
 
وی اضافه كرد: به عنوان نمونه، طی بازدیدی که روز گذشته از شهرک صنعتی فناوري‌هاي برتر ماشین سازی مشهد انجام شد، یک واحد تولید ترانسفورماتور بعد از ۱۷ سال به چرخه تولید بازگشت.
 
رئیس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: با توجه به نامگذاری امسال به‌عنوان سال "تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها" از سوی رهبر معظم انقلاب، بازگشت واحدهای تولیدی راکد به چرخه تولید با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد.
 
رسوليان اعلام كرد: طی موافقت نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت با صاحبان صنایع معدنی و بانک‌ها، ۱۲ هزار میلیارد تومان تأمین شده که بخشی از آن برای بازگرداندن واحدهای راکد به چرخه تولید اختصاص می‌یابد.
 
وي يادآور شد: براساس آخرین مصوبه هیأت مدیره سازمان صنايع كوچك و شهرک‌های صنعتی ايران در اواخر سال گذشته، خرید و فروش زمین توسط اشخاص حقیقی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور ممنوع است.
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: از این پس واگذاری زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی برای تولید صنعتی، صنفی و کارگاهی و نقل و انتقال آن، زمانی میسر است که ساختمان واحد تولیدی ساخته شده و کار آن به اتمام رسیده باشد.
 
رسوليان افزود: زمین‌های محبوس شده توسط افراد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور نیز بازپس گرفته شده و در اختیار بخش تولید قرار می‌گیرد.
 
وی اضافه كرد: با تکمیل سامانه GIS تمامی فرآیندهای واگذاری زمین و خدمت رسانی به واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی الکترونیکی خواهد شد تا ضمن نظارت بر روند کار، مشکلات واحدها در زمینه مالی، مالیات و مواد اولیه رصد و برای رفع آن‌ها چاره جویی شود.
 
رئیس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه به بازدید امروز خود از سه واحد توليدي در شهرک صنعتی کاویان فریمان که در زمینه کارتن سازی، بطری شیشه‌ای و لوله فعالیت داشتند، اشاره کرد و ادامه داد: ۲ واحد از این تعداد برای اجرای طرح توسعه خود نیازمند برق بودند که طی توافق بین شرکت شهرک‌های صنعتی و شرکت برق منطقه‌ای خراسان رضوي ظرف سه ماه آینده پست برق جدید ایجاد می‌شود تا بتوان برق طرح‌های توسعه را تأمین کرد.
 
رسوليان امروز با همراهي نماينده مردم فريمان در مجلس شوراي اسلامي از سه واحد تولیدی شامل "مجتمع پارت پاپیروس" به‌عنوان بزرگترین مجتمع تولید کاغذ، ورق و کارتن در شرق کشور، "شرکت خوشنام خراسان" به‌عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان لوله‌های پلی اتیلن تک جداره برای مصارف آب رسانی و فاضلاب و "شرکت شیشه فلوت کاویان" تولید کننده شیشه و آینه در شهرک صنعتی کاویان شهرستان فریمان بازدید کرد.
 
شهرک صنعتی کاویان  در ۴۵ کیلومتری جاده مشهد – فریمان با مساحت ۶۰۰ هکتار در سه فاز درحال بهره برداری است که در دو فاز اول و دوم آن ۱۳۲ واحد توليدي درحال فعالیت هستند.

Leave A Reply