صادرات بیمه برای اولین بار با رفع تحریم‌ها

0

 

مینا صدیق نوحی با اشاره به ابلاغ دستورالعمل وزارت امور اقتصادی و دارایی برای صنعت بیمه کشور، اظهار امیدواری کرد که بتوانیم در راستای این ابلاغیه تراز بیمه اتکایی را متعادل کنیم، هرچند می توانیم در این دوره ورود و خروج ارز را بهبود بخشیم.
وی ادامه داد: در همین راستا می توانیم همانطور که واردات بیمه به داخل انجام می شود در زمینه صادرات آن نیز فعال شویم که البته این امر نیاز به رتبه بندی در نهادهای بین المللی داشت که در نتیجه رفع تحریم این مشکل نیز برطرف می شود.
این مقام مسوول در بیمه مرکزی با بیان اینکه، بازارهای مالی بین المللی منسجم هستند، تصریح کرد: بازارهای مالی با نهادهایی همکاری می کنند که دارای رتبه بندی بین المللی هستند، بنابراین شرکت های بیمه برای همکاری با بازارهای خارجی باید رتبه بندی داشته باشند.
وی افزود: شرکت های بیمه با رفع تحریم و در دوران پساتحریم امکان رتبه بندی دارند و این در حالی است که در شرایط تحریم چنین امری امکان پذیر نبود و در نتیجه امکان صادرات بیمه نیز وجود نداشت.
صدیق نوحی با بیان اینکه، صادرات بیمه یکی از برنامه های اقتصاد مقاومتی است، ادامه داد: دربخش پی.اند.آی نیز برای دوران پساتحریم برنامه ریزی های کوتاه و میان مدت شده تا در این راستا پی.اند.آی تقویت شود زیرا این نوع بیمه اهمیت خود را در زمان تحریم نشان داد.
بیمه نامه پی.اند.آی کلیه خطرات و مسئولیت های احتمالی مورد بیمه را در برابر اشخاص ثالث در دریا (کلیه اجسام ثابت و متحرک در دریا) را تا سقف مورد تعهد در بیمه نامه تحت پوشش قرار می دهد.
وی با تاکید بر آنکه بدون داشتن پی.اند.آی صادرات کالاهای تجاری و نفتی مختل می شود، افزود: این بیمه ها باید در دوره تحریم تقویت شوند لذا ساختار آن را باید در کشور ایجاد کنیم.
صدیق نوحی از انجام ملاقات و مذاکره با هیات های خارجی به خصوص مسئولان شرکت های بیمه های آسیا و اروپا خبر داد و اظهار داشت: پس از برجام مذاکراتی با شرکت های بیمه ی آلمان و فرانسه صورت گرفته است.
** فعالیت مجدد ایران در صندوق هواپیمایی و سندیکایی
وی ادامه داد: از آنجا که نام بیمه مرکزی به محض اجرای برجام از تحریم ها خارج می شود، ایران می تواند دوباره با صندوق هواپیمایی و سندیکایی که در گذشته عضویت آن را داشته، همکاری کند.
یادآور می شود، بیمه مرکزی در سال88 عضو سندیکای نفت و انرژی فیر و صندوق هواپیمایی فیر شده بود که با تحریم بیمه مرکزی از سال 92 از عضویت صندوق و سندیکا منع شده بود.
معاون بیمه های اتکایی بیمه مرکزی تصریح کرد: در راستای برجام علاوه بر این، دو تا سه شرکت بیمه ای که اسامی شان در لیست تحریم بود به تدریج از این فهرست خارج می شوند.
صدیق نوحی با تاکید بر اینکه ساختار تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا در سال های گذشته متفاوت بود، اظهار داشت: هرچند شرکت های بیمه ای در زمان تحریم هم عملیات خود را انجام می دادند اما در این شرایط موسسات بیمه ای کشور در بخش بیمه اتکایی با مشکلاتی مواجه شده بودند.
وی گفت: در راستای تحریم شرکت های بیمه ای که در بخش جنرال اورج برای اروپا اقداماتی را انجام داده بودند دچار مشکل شده بودند که این مشکل در شرایط رفع تحریم حل می شود.
یادآور می شود، خسارات عمومی (جنرال اورج) GENERALA VERAGE خسارت عمومی یا همگانی خسارتهایی هستند که باتوجه به ضروریات سفر دریائی و در هنگام بروز خطر برحسب تصمیم ناخدای کشتی صرفاً بمنظور نجات کشتی، به قسمتی از کشتی یا محمولات آن وارد می اید.
معاون بیمه مرکزی در پاسخ به اینکه تحریم چه میزان به صنعت بیمه کشور ضرر وارد کرده است، ادامه داد: برآوردی در این زمینه انجام نشده اما تحریم بیشتر از اینکه زیان مالی برای صنعت بیمه کشور داشته باشد، میزان ریسک را افزایش داده بود.
صدیق نوحی در پایان گفت: هرچند در زمان تحریم حمایت ها از صنعت بیمه افزایش یافت اما میزان ریسک به دلیل نگهداری تمام آن در کشور افزایش یافته بود.

Leave A Reply