بیش از ۴۰ هزار واحد صنعتی و تولیدی در شهرک‌های صنعتی کشور فعالند

0

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، شمار واحدهای صنعتی و تولیدی کشور را نزدیک ۴۰ هزار و ۵۰۰ واحد ذکر کرد و گفت: حدود ۹۵۰ هزار نفر به شکل مستقیم در این واحدها اشتغال دارند.

عزیزاله قربانی  روز چهارشنبه در حاشیه دومین مراسم  تجلیل از واحدهای برتر صادراتی صنایع کوچک و متوسط شهرک‌های صنعتی استان تهران بحث رونق اقتصادی و راه مقابله با تحریم ها را صادرات ذکر کرد و افزود:حمایت های مالی برای کمک به صادرات  و شرکت های صادرات محور  در نظر گرفته شده است که ۸۰ درصد این هزینه ها به صورت یارانه حمایتی در نظر  گرفته شده است.

 وی  با اشاره به اینکه شهرک‌های صنعتی به‌عنوان یکی از بازوان اصلی چرخه صنعت، تولید و اشتغال در کشور به‌شمار می‌رود ادامه داد:بیش از ۴۸ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی و تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور مستقر هستند و نزدیک به ۹۵۰ هزار نفر به شکل مستقیم در این واحدها اشتغال دارند.

قربانی  با تاکید بر اینکه در حال حاضر صنایع کوچک یکی از بهترین راه حل‌ها برای رونق اقتصاد ملی در کشور است  بیان داشت:برنامه های متعددی برای حمایت از صادرات تدوین شده است از جمله: حمایت از شرکت‌های مدیریت صادرات(EMC)، کمک به ایجاد و بازاریابی کنسرسیوم‌های صادراتی، حمایت از اخذ استانداردها، گواهی‌نامه‌های ملی و بین‌المللی، اعزام هیات‌های صنعتی- تجاری، حمایت از برگزاری تورهای صنعتی داخلی و خارجی، حمایت از برگزاری دوره‌های آموزشی، حمایت از استارت‌آپ SME ها، توسعه نظام مبادلات پیمانکاری فرعی دستورالعمل مبادله و ارتقای فناوری.

وی  توسعه خدمات نرم افزاری و مشاوره ای و راه اندازی کلینیک های کسب وکار در مراکز خدمات فناوری و کسب وکار  مطالعات پیش امکان سنجی ( PFS ) به منظور جذب شریک خارجی، حمایت از جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی ( FDI ) فعالیتهای بین المللی و ایجاد کانالهای ارتباطی میان صنایع ایران و سایر کشورها -آلمان، کره جنوبی، ترکیه، مالزی، چین، اتریش، هند و … – را نیز از محورهای برنامه ریزی شده برای حمایت از صادرات خواند.

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران گفت : تفویض اختیارات بیشتر به شرکت‌های استانی شهرک‌های صنعتی با هدف حمایت حداکثری از متقاضیان و سرمایه‌گذاران درراستای ارتقای تولید کالا و افزایش اشتغال درشهرک‌ها و نواحی صنعتی در دستور کار است که  برای این منظور، میتوان به تعیین ۱۲ محور صادراتی از طریق پتانسیل های همجواری استانهای کشور با کشورهای هدف صادراتی ایران اشاره کرد.

وی ادامه داد:  در این برنامه با محوریت شرکت شهرکهای صنعتی استانهای مرزی مرودات بازرگانی و صنعتی کل کشور با کشور همجوار استان رصد و پیگیری می شود.

قربانی  یکی از مهم ترین برنامه های شهرک های صنعتی و سازمان صنایع کوچک حمایت از واحدهای صادرات محور دانست و  افزود: ۲۹ شرکت مدیریت صادرات  تشکیل شده و دارای مجوز فعالیت هستند  که می توانند به کمک شرکت های تولیدی صادرات غیر نفتی را افزایش دهند.

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران یاد آور شد:استان تهران در سال ۱۳۹۹  حدود  ۳۰۰ واحد صنعتی صادراتی به میزان ۲۰۳ میلیون دلار صادرات انجام داده است.

همایش تجلیل از واحدهای برتر صادراتی صنایع کوچک و متوسط شهرک های صنعتی استان تهران در هتل اسپیناس پالاس پایتخت برگزار شد  و از صاحبان ۱۰ واحد برتر در صادرات و ۱۵۰ کارآفرین تقدیر به عمل آمد.

Leave A Reply